Jakie tłuszcze do sałatki?

Jakie tłuszcze do sałatki?

Redakcja

2016-09-14

brak komentarzy

Według eksperymentów tłuszcze są głównym elementem sałatki. Sałatki z dressingiem nisko- lub beztłuszczowym sprawiały, że witaminy oraz substancje odżywcze w jarzynach były zdecydowanie mniej dostępne dla organizmu. Powiązane to z karotenoidami – luteiną, likopenem, beta-karotenem oraz zeaksantyną, które rozpuszczają się w tłuszczu oraz mogą być wchłonięte przez ciało bez dodatku tłuszczu.

Poznaj także 5 mitów na temat jedzenia mięsa

Najskuteczniejsze tłuszcze

Nie oznacza to mimo wszystko, że wszelkie typy tłuszczów są skuteczne. Tajemnicą jest stosowanie tłuszczów jednonienasyconych, które wpływają na absorpcję się substancji wzmacniających – już 3 gramy wystarczą. Dzięki temu nawet pozornie tłuste jedzenie też może odchudzać.

Poniżej lista najskuteczniejszych tłuszczów, które trzeba uwzględnić w następnej sałatce.

Awokado

Awokado posiada 30 gramów tłuszczów nienasyconych i ok. 16 gramów tłuszczów jednonienasyconych. To oznacza, że potrzeba tylko 1/4 owocu, by osiągnąć odpowiednie wchłanianie likopenu, beta-karotenu oraz innych przeciwutleniaczy.

Oliwa z oliwek

1/3 niewielkiej łyżeczki daje 3,3 grama tłuszczów jednonienasyconych i polifenoli oraz wit. E.

Oliwki

Mimo że 10 oliwek posiada 400 mg sodu, ta sama dawka przynosi 3,5 grama tłuszczów jednonienasyconych.

Nerkowce

Mniej więcej 9 orzechów przynosi 4 gramy tłuszczów jednonienasyconych i pełnowartościową dawkę magnezu oraz fosforu, które mają korzystny wpływ na zdrowie kości. Nerkowce obejmują także tryptofan, który pozwala normować cykle snu i polepsza humor.

Mocny ser

1/3 filiżanki pełnomlecznej ricotty to 3 gramy tłuszczów jednonienasyconych. By osiągnąć mniejszą ilość tłuszczu, trzeba wybrać półtłustą ricottę lub ok. 60 gramów pełnomlecznej mozzarelli.

Tahini

Jeden łyżka stołowa tahini to 3 gramy tłuszczów jednonienasyconych i zdrowa dawka magnezu.

Czytaj także: Na czym polega dieta białkowo-tłuszczowa (niskowęglowodanowa)?


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowie