Musli ze sklepu- dlaczego jest niezdrowe?

Musli ze sklepu- dlaczego jest niezdrowe?

Redakcja

2016-09-17

brak komentarzy

W zawartości musli – poza pełnowartościowymi płatkami a także bakaliami – możemy odnaleźć także duże ilości węglowodanów, konserwantów czy niesamowicie szkodliwego dla zdrowia oleju palmowego. Jak więc nabyć dobre muesli oraz na co uważać przy jego selekcji?

Uwaga na cukier

Najistotniejszą rzeczą, którą musimy skontrolować, okazuje się obecność węglowodanów w mieszance. W muesli znajdziemy go w karmelizowanych lub suszonych owocach lub w przesłodzonych dodatkach owych jak oblane ze słodką czekoladą chrupki, muszelki, kulki, płatki. Wiadomo drobna ilość słodyczy to jeszcze nie przestępstwo, mimo wszystko co poniektóre muesli ogólnodostępne w marketach posiadają cukier na drugim miejscu w zawartości, co oznacza, że okazuje się on głównym elementem mieszanki.

Olej palmowy

Olej palmowy jest obecny w prawie 50 proc. produkowanych teraz produktów spożywczych, przeważnie wykorzystywany jest także do wytwarzania biopaliw a także produktów kosmetycznych. Z racji swej popularności ciągle obecna jest w muesli. Posiada szczególnie obfite ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności niezdrowy okazuje się w formie utwardzonego tłuszczu palmowego.

Czytaj także: Właściwości oleju z czarnuszki

Konserwanty

Konserwanty są bardzo często nie tyle w samych płatkach, co w dodatkach. Przykładowo dwutlenek siarki, który bardzo często występuje w suszonych owocach (przede wszystkim w rodzynkach oraz morelach) odpowiada za im atrakcyjną, jasną barwę. Obniża on mimo wszystko dostępność witamin z zespołu B a także wit. A i może okazać się szkodliwy dla alergików a także ludzi chorych na astmę. Zbyt duża ilość owego związku chemicznego w konsumowanych artykułach może zredukować ciśnienie tętnicze krwi, a więc spowodować stan zapalny oskrzeli. Innymi powszechnymi konserwantami pojawiającymi w muesli są węglany sodu oraz amonu. Obfite jedzenie któregokolwiek z tych związków sprawia zaczerwienienia śluzówki układu trawiennego a także zakłócenia żołądkowo-jelitowe.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowie