Nocne przegryzanie nie powoduje wzrostu wagi!

Nocne przegryzanie nie powoduje wzrostu wagi!

Redakcja

2016-12-21

brak komentarzy

Obiad po godzinie 22, a następnie deser oraz... dodatkowo coś na ząb. Wydawać by się mogło, iż te przyzwyczajenia odżywiania wywołują tycie. Nic bardziej błędnego! Amerykańscy uczeni dowiedli, iż potrawy przyjmowane pod koniec dnia oraz w nocy nie posiadają wpływu na wzrost wagi. Z jakiego powodu więc wieczorne przegryzanie od lat okazuje się uważane za bezwartościowe oraz przyczyniające się do otyłości oraz nadwagi? 

Spożywanie w nocy od dawien dawna obwiniane jest o dodatkowe czy też tycie. Natomiast, jak udowodnili amerykańscy badacze, potrawy w nocy w ogóle nie są więcej kaloryczne od tych spożywanych w czasie dnia. I chociażby Amerykanom nie za szczególnie da się zawierzać w kwestiach zrzucania wagi, to rezultaty ich ostatnich eksperymentów podkreślają, iż prawdopodobnie uda się obalić jeden z najtrudniejszych stereotypów w owej dziedzinie.
Zespół badaczy z Narodowego Centrum Naczelnych przy Uniwersytecie Zdrowia i Nauki stanu Oregon przeprowadził doświadczenie na parunastu małpach – samicach rezusa. Gatunek taki od lat używany jest do oceny czynników przyczyniających się do nadwagi. Zwierzęta były karmione wyrobami bogatymi w tłuszcze. Jednym słowem, ich dieta była zaplanowana niemalże identycznie, jak mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych.

Wieczorne oraz nocne potrawy nie posiadają wpływu na masę, pod zastrzeżeniem, iż nie są kaloryczne

Poprzez dwanaście następnych miesięcy małpy jadły wedle ścisłych zasad. Część z nich spożywała zazwyczaj za dnia, inne w godzinach nocnych. Według indywidualnych preferencji. Raz na parę tygodni zwierzęta były skrupulatnie ważone. Udowodniono, iż obojętnie na to, czy potrawy konsumowanie były ciągu, czy w nocy, małpy przytyły tyle samo. A że przytyły to jedynie i tylko kwestia tłuszczy, a nie pory spożywania. – Oznacza to, iż osoby jedzące przeważnie pod koniec dnia czy też późno w nocy w ogóle nie są zagrożone nadwagą – sądzi dr Judy Cameron, kierująca zespołem badaczy.

Jednocześnie odwieczne rekomendacje specjalistów ds. żywienia, by najpóźniejszy danie zjeść o godz. 18 niemalże całkowicie traci na wartości. Wiadomo możemy spożywać grubo po 18, ale wyłącznie pod kryterium, iż będziemy zastosować się do dziennej porcji kalorii. W innym przypadku nasza waga zwiększy się i co do tego nie ma jakichkolwiek niedomówień. Dużo jednostek mimo wszystko ciągu nie ma za bardzo ogromnego apetytu, a zazwyczaj nie ma także czasu na spożycie porządnego dania. Zamiast zatem zapychać brzuch na szybko czekoladkami oraz innymi pustymi kaloriami, byle wyrobić się do godziny zero (czytaj 18), mogą powrócić do mieszkania i na pewno zjeść porządny oraz rozsądny posiłek, obojętnie na porę. O 20 albo o 23. Lub o którejkolwiek pragną.

Charakterystyczne nocne przegryzanie wpływa do wzrostu wagi

Wiadomo, uczucie głodu po zmroku przejawia także dużo wad oraz pułapek. Poza osobami, które rzeczywiście nie posiadają czasu na zwyczajne menu podczas dnia, jest także dużo takich, które najnowsze eksperymenty potraktują jako usprawiedliwienie dla pospolitego wieczornego podjadania. Tyle iż pomiędzy zamianą pory pokarmów, a dodawaniem paru następnych i to po zmroku jest duża dysproporcja. Ci pierwsi zjadają późną kolację, następnie kładą się spać albo oddają się innym rozrywkom. Ci drudzy kładą się wyłącznie po to, aby obudzić się w środku nocy oraz ruszyć do lodówki.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieDieta