Hantle dla kobiet – jak dobrać odpowiednie hantle dla siebie?

Hantle dla kobiet – jak dobrać odpowiednie hantle dla siebie?

Redakcja

2016-09-18

brak komentarzy

Jeżeli zależy ci na jędrnych, smukłych ramionach, a przy okazji pragniesz stracić parę nadprogramowych kilogramów, rozpocznij ćwiczyć z hantlami. Wbrew przekonaniom to nie wyłącznie przyrząd dedykowany dla panów. Podpowiemy ci, czym sugerować się przy selekcji swoich pierwszych hantli oraz jak dobrać je do typu przeprowadzanych treningów.

Hantle na pierwszy raz

Jeżeli planujesz ćwiczenia z hantlami wyłącznie w konkretnym zamiarze, przykładowo ujędrnienia ramion lub zgubienia paru nadprogramowych kilogramów, skuś się na hantle neoprenowe, delikatne, winylowe lub gumowe. Są poręczniejsze oraz bardziej komfortowe niż hantle regulowane, a więc bitumiczne oraz żeliwne. Jeśli pragniesz urozmaicić swój program aerobowy o fragmenty siłowe, skuś się na hantle z uchwytem – będą pewniej leżeć w dłoni.

Czytaj także: Efektywny fitness: suplementy dla kobiet

Typy hantli dla kobiet

Z uwagi na tworzywo, z jakiego zrobione są hantle, wyróżniamy:

hantle neoprenowe – wnętrze hantli zrobione okazuje się z żeliwa, zaś neopren pokrywa ciężarek jedynie na zewnątrz. Sztuczna powłoka powoduje, że sprzęt okazuje się miły w dotyku – nie jest chłodny oraz chropowaty, tak jak w kwestii hantli z metalowym gryfem. Pozytywny neopren nie wchłania wilgoci, wobec tego jest nieduże niebezpieczeństwo, że ciężarek wyślizgnie nam się z ręki. Co więcej, w razie gdy hantel spadnie nam na podłogę, tworzywo wytłumi odgłos uderzenia oraz zamortyzuje upadek.

Ogólnodostępne wagi hantli neoprenowych to od 0,5 do 5 kg. Są w różnorodnych odcieniach oraz mogą posiadać odmienne skończenia: okrągłe, trójkątne, kwadratowe. Niestandardowe formy przeciwdziałają turlaniu się ciężarów po odstawieniu.

hantle miękkie – pokryte na zewnątrz miłym w dotyku materiałem PCV. Są ogólnodostępne jedynie z jednym typem skończenia, okrągłym, zatem po zrezygnowaniu z hantel może łatwo się przesuwać. Przeważnie ich waga nie przewyższa 2 kg. Niewielkie rozmiary powodują, że nadają się dla ludzi z małymi rękoma, posiadających problem z wygodnym chwytaniem innych typów hantli.

hantle winylowe (w innym przypadku: powlekane) – wnętrze zrobione jest z betonu, zaś na zewnątrz pokryte są warstwą winylu. Mają skończenia ze specjalnymi żłobieniami, które powstrzymają turlaniu się ciężarka po podłożu. Ogólnodostępne wagi hantli winylowych to od 1,5 do 5 kg. Są trochę okazalsze niż hantle miękkidodaje czy neoprenowe, wobec tego nie są rekomendowane ludziom o niedużych rękach. Są w szerokiej gamie kolorystycznej.

hantle z uchwytem – mogą pokryte neoprenem lub miękką gąbką. Mają zapinany na rzep uchwyt, który świetnie rozprawia się przy treningach aerobowych, bo uniemożliwia wyślizgnięcie się przyrządu z ręki. Tworzywo, z jakiego są zrobione posiada mimo wszystko znaczną wadę – prosto wchłania wilgoć, przez po pewnym czasie hantle mogą wyglądać na zabrudzone oraz brzydko pachnieć. Ogólnodostępne wagi to od 0,5 do 5 kg.

hantle bitumiczne – budują się z gryfu, zacisków oraz talerzy. Talerze zrobione są z wagi piaskowej oraz pokryte tworzywem sztucznym. Trzeba je modyfikować zależnie od oczekiwań. Rekomendowane raczej dla ludzi, które wybrały program siłowy. Stuprocentowa dostępna waga to 10 kg.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

SportOdchudzanie