Alkohol a leki - których leków nie łączyć z wysokoprocentowymi trunkami?

Alkohol a leki - których leków nie łączyć z wysokoprocentowymi trunkami?

Redakcja

2016-09-17

brak komentarzy

Znaczna część z nas zdaje sobie sprawę, że w trakcie przyjmowania medykamentów musimy odstawić wysokoprocentowe trunki. Dezorganizuje on absorpcję substancji z medykamentów i zakłóca ich usunięcie z organizmu. W rezultacie połączenia tych dwóch substancji może zagrozić zdrowiu, nawet skończyć się zgonem. Okazuje się mimo wszystko, że pacjenci nie wiedzą, o które typy medykamentów chodzi.

Leki uspokajające i niesteroidowe tabletki przeciwzapalne

Z alkoholem nie powinno się połączyć preparatów uspokajających, nasennych oraz opioidów. Rezultatem ich zmieszania mogą być: ospałość, zaburzenie funkcji motorycznych, zakłócenia pamięci czy problemy z oddychaniem. W pewnych sytuacjach to połączenie może skończyć się tragicznie.

Niekoniecznie bezpieczne okazuje się również połączenia trunku z niesteroidowymi substancjami przeciwzapalnymi, takimi jak celekoksyb, diklofenak czy naproksen. W rezultacie może dojść do marskości wątroby, wrzodów żołądka, krwawienia z układu trawiennego, a także dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Tabletki przeciwzakrzepowe oraz antybiotyki

Warfaryna jest lekiem przeciwzakrzepowym. Według Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, jej kombinacja z alkoholem może przyczynić się do pojawienia się krwotoków wewnętrznych. Rezultatem mogą być także zakrzepy, udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.

Alkohol rzutuje także na antybiotyki, chemioterapeutyki i środki przeciwgrzybicze. Występujące w nich azytromycyna czy ketokonazol w kombinacji z alkoholem mogą wywoływać tachykardię, trudności z ciśnieniem tętniczym krwi, bóle brzucha czy wymioty.

Doustne tabletki na cukrzycę

Alkoholu nie powinno się dodatkowo połączyć z substancjami przeciwgrzybiczymi oraz antybakteryjnymi, bo zmniejsza ich efektywność. Nie powinni po niego sięgać także diabetycy. Skutkiem łączenia z doustnymi substancjami przeciwcukrzycowymi okazują się: bóle głowy, mdłości, wymioty, tachykardia, a także hipoglikemia, czyli niedocukrzenie.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie