Bóle wątroby - objawy, których nie warto bagatelizować!

Bóle wątroby - objawy, których nie warto bagatelizować!

Redakcja

2016-09-21

brak komentarzy

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka jest pod przeponą. Przypisuje się jej dużo funkcji ważnych dla właściwego działania ciała. W wątrobie kumulowane są zasoby glukozy, które wyzwalane są zależnie od potrzeb. Narząd ten odgrywa dodatkowo zasadniczą funkcję w gospodarce tłuszczowej (80 procent cholesterolu używane jest do wytwarzaniu kwasów żółciowych). Przejawia duże znaczenie w oczyszczeniu ciała. Nic więc dziwnego, że niewłaściwie działająca wątroba objawia się na dużo różnorodnych sposobów. Poszczególnych oznak najczęściej w ogóle nie łączymy z dolegliwościami owego organu. 

Zażółcenie cery

O żółtaczce mówi się, gdy zażółceniu podlegają błony śluzowe, skóra i twardówki. Jest tak, ponieważ w tkankach gromadzi się bilirubina. Zażółcenie jako pierwszy zauważyć można na twardówkach, tylko potem występuje ono na cerze (przechodzi w odwrotnej kolejności).  

Ból brzucha

Pacjenci uskarżają się bardzo często na ból brzucha zlokalizowany w prawym podżebrzu. Choroba ta może okazać się spowodowana rozciągnięciem lub podrażnianiem przez powiększoną wątrobę błony surowiczej. Narząd ten sam w sobie nie boli, ponieważ nie przejawia unerwienia czuciowego. Powiększona wątroba to objaw licznych dolegliwości, takich jak stan zapalny wątroby, zespół Budda-Chiariego, schorzenia hematologiczne, rak wątroby, mononukleoza zakaźna, polekowe uszkodzenie wątroby. W chorobach tych wątroba jest wyczuwalna w okresie testu palpacyjnego. Gdy wątroba nie pracuje właściwie, brzuch pacjenta może okazać się wzdęty.

Ból stawów

Mimo że wydaje się to niemożliwe, nadwyrężona wątroba może objawiać się bólem stawów. Symptom ten zwykle towarzyszy autoimmunologicznemu zapaleniu wątroby (AZW). Diagnozę tę cztery razy częściej stawia się u pań, szczególnie w czasie pokwitania (w czasie między 40. a 60. rokiem życia). Do teraz nie udało się równoznacznie wskazać przyczyny, która jest odpowiedzialna za rozwijanie się AZW. Choroba może trwać bez objawów. W licznych sytuacjach wskazuje na nią chroniczne przeforsowanie oraz przedstawiony ból stawów.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie