Ciemne czy jasne winogrona - które są lepsze dla naszego zdrowia?

Ciemne czy jasne winogrona - które są lepsze dla naszego zdrowia?

Redakcja

2016-08-17

brak komentarzy

Winogrona to pyszne owoce, niezależnie od odcienia. A czy są tak samo zdrowe? Niekoniecznie! Udowodniono, że jedynie jeden składnik wyróżnia rodzaj winogrona, a przy tym decyduje o silnych właściwościach prozdrowotnych. Jaki? Wyjaśnienia udzielają eksperci z portalu Lepszy Trener.

Czemu zaleca się spożywać winogrona?

Na starcie ustalmy sobie jedną rzecz - zarówno ciemne, jak i jasne winogrona są pożywne. Zawierają dużo cennych substancji, w tym najważniejsze polifenole, a więc związki z grupy antyoksydantów. To skuteczne składniki, które spowalniają nieuchronny proces starzenia się. Zapobiegają również rozwojowi nowotworowych komórek.

Winogrona to również źródła miedzi, które mają wpływ na działanie układu immunologicznego. Pełnią ważną rolę w trakcie umacniania odporności i działają antyseptycznie. W owocach nie brakuje także potasu - pierwiastka wywołującego spadek ciśnienia tętniczego. Potas jest odpowiedzialny również za równowagę elektrolitową. Ważnym argumentem, który zachęca do spożycia winogrona jest zawartość żelaza. Ten ważny mikroelement bierze udział w transporcie tlenu w erytrocytach do każdej komórki ciała. Jego deficyt prowokuje poważne skutki zdrowotne. Winogrona to źródła jodu, cynku, chromu, boru, a także witamin A, K i witamin z grupy B.

Jasne czy ciemne winogrono - które jest zdrowsze?

Zdrowsze są ciemne winogrona, albowiem mają zdecydowanie więcej cennych polifenoli aniżeli ich jasny odpowiednik. Zwłaszcza istotny dla naszego zdrowia jest resweratrol - związek chroniący przed miażdżycą i zawałem. Co więcej, sprawnie zapobiega udarom, działa przeciwzapalnie i przeciwrakowo.

Winogrona powinniśmy konsumować razem wraz ze skórką, albowiem tam jest najwięcej tego cennego elementu. Dużą zawartość resweratrolu znajdziemy również w czerwonym winie - nawet 10 razy więcej aniżeli w białym trunku.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowie