Czym zastąpić nabiał? Czyli wszystko o nietolerancji mleka!

Czym zastąpić nabiał? Czyli wszystko o nietolerancji mleka!

Redakcja

2016-09-23

brak komentarzy

Z obowiązkiem wykluczenia z diety mleka a także produktów spożywczych od niego pochodzących spotyka się coraz więcej ludzi. Obawiają się one, że razem z eliminacją pojawią się braki wapnia. Poniżej nasz dietetyk ogląda listę składników, które muszą pojawić się w jadłospisie osób, które nie jedzą produktów mlecznych.

Alergia na mleko oraz nietolerancja laktozy

Mleko krowie a także jego przetwory są najczęściej występującym czynnikiem alergennym, który przynosi alergię u najmłodszych a także osób dorosłych. U pewnych ludzi pojawia się inny dylemat – nietolerancja laktozy, a więc cukru mlecznego. (O uczulenia na mleko oraz nietolerancji laktozy przeczytasz tutaj oraz tutaj.) Jest on zdecydowanie częściej spotykany u dojrzałych, ponieważ z upływem lat znika wytwarzanie przez nabłonek jelita cienkiego enzymu laktaza, trawiącego taki cukier. Bywa dodatkowo, że pojawia się kompletny, wrodzony niedobór laktazy i wtedy nawet dziecko przejawia kłopoty z procesami trawiennymi mleka. Takie 2 odmienne choroby mogą także mieć miejsce jednocześnie. Zaleca się podkreślić, że laktozę posiada dodatkowo mleko kobiece a także mleko pozostałych ssaków (owcze, kozie). W mleku kobiecym laktozy jest więcej niż w krowim – w 1 roku życia cukier taki stanowi ok. 40-50% zapotrzebowania kalorycznego.

Co zrobić, jeżeli mleko szkodzi?

W razie uczulenia na mleko krowie (czasem też na mleko kozie oraz owcze) i nietolerancji laktozy, niezbędne jest wykorzystanie kuracji odchudzającej eliminacyjnej, wyłączającej mleko a także jego przetwory pod każdą postacią. Należy pamietać, że składniki mleczne mogą się znajdować w przygotowanych wyrobach a także potrawach, choćby tam, gdzie się ich nie spodziewamy (przykładowo w szynkach, lekach).

Czym podmienić mleko?

Zaleca się, aby osoby, które z pewnych powodów nie chcą lub mogą konsumować mleka (na przykład powodu nietolerancji lub uczulenia) zastępowały mleko krowie wzbogaconymi w wapń napojami roślinnymi. Niemowlętom oraz małym dzieciom lekarze przepisują stosownie przystosowane mieszanki mlekozastępcze.

Kuracja dietetyczna eliminacyjna a braki wapnia

Eliminując mleko a także składniki mleczne przeważnie obawiamy się braków wapnia, który jest istotnym elementem budulcowym kości oraz zębów. Pełni on też inne, istotne dla ciała funkcje (bierze udział w przekazywaniu bodźców nerwowych, krzepnięciu krwi, stabilizuje rytm mięśnia sercowego, skurcz tkanki mięśniowej, niweluje skutki uczulenia, itd.). Opłaca się mimo wszystko przyswoić, że nie bywa jedyny czynnik zapewniający nam naturalne kości. Potrzebujemy dodatkowo pozostałych składników a także witamin. Istotne są dodatkowo magnez, fosfor (w właściwej ilości), cynk, krzem, bor, potas, mangan i wit. A, D, K, wit. z zespołu B (szczególnie kwas foliowy a także wit. B12) i wit. C. Zielone jarzyny, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pełnoziarniste składniki zbożowe, świeże owoce a także ryby są ich obfitym bogactwem (w tym także wapnia).


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieDieta