Dieta antyrakowa: co jeć, by zapobiegać nowotworom?

Dieta antyrakowa: co jeć, by zapobiegać nowotworom?

Redakcja

2016-08-25

1 komentarz

Dieta antyrakowa to dieta profilaktyczna, której głównym zadaniem jest zapobieganie lub powstrzymanie rozwoju raka. Obecnie już nikt nie polemizuje z tezą, że 60–70 proc. nowotworów można przeciwdziałać, stosując jedynie dwie zasady: niepalenie zdrowe odżywianie. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem w sprawozdaniu z 2003 roku dowodzi, że 40 procentom zachorowań na nowotwór można było przeciwdziałać przez odpowiednie jedzenie, a także redukcję wagi.

Co jeść na diecie antynowotworowej?

Jadłospis antywrakowy musi być ubogi w tłuszcze, cukier i sól, za to bogaty w wit. A, C, E (co to oznacza: karoten, kwas askorbinowy, tokoferol), a także takie elementy jak: magnez selen, które zatrzymują rozwój komórek nowotworowych. Dokładnie te witaminy i sole mineralne usuwają z ludzkiego organizmu wolne rodniki, ochronią przed rakotwórczym oddziaływaniym nitrozamin, groźnych związków zawartych w produktach żywnościowych, a także powstających samoistnie w organizmie.

Liczy się także to, co pijesz

Przyjrzyjmy się dokładniej zalecanemu jadłospisowi. Na I miejscu musi znajdować się obowiązkowo woda mineralna. Cechy antyrakowe posiadają także jagody i świeże soki (bo w takich nie doszło jeszcze do zmiany azotanów w negatywne azotyny). Pijmy również zieloną herbatęheratki ziołowe (z dzikiej róży, pokrzywy), a także soki z warzyw, głównie z buraków. W diecie antyrakowej nie jest więc istote tylko to, co jeść, ale i co pić, by zapobiegać nowotworom.

Zobacz też: Czy dieta powinna zależeć od grupy krwi?

Piwo zamień na wino

I pamiętajmy – nadużywanie alkoholu pobudza ryzyko pojawienia się raka jamy ustnej, gardła, krtani, wątroby, a także jelit. Uwielbiane przez większość mężczyzn piwo to główna kopalnia nitrozamin, które posiadają cechy kancerogenne - pijąc bursztynowy płyn, jesteśmy zagrożeni rakiem trzustki o wiele bardziej niż ci, którzy okazjonalni sięgają po ten trunek. Warto jednak podkrelić, że wino, które w swoim składzie posiada rezweratrol (związek fenolowy), pite w umiarkowanych proporcjach (lampka dziennie), posiada właściwości chroniące przez rakiem.


Dodaj komentarz

Komentarze

asiamade47

2016-10-25 09:10:15


nie od dziś wiadomo, że dobra, przemyślana dieta naprawdę działa cuda. poprzez odpowiednio dobrane składniki możemy realnie wpływać na swoje ciało.

OdchudzanieZdrowieSuplementy diety