Jak pokonać wrastający paznokieć?

Jak pokonać wrastający paznokieć?

Redakcja

2017-01-05

brak komentarzy

Wrastający paznokieć to bolesna schorzenie. Z początku okazuje się wyłącznie powodem lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania płytki paznokcia tworzą się bóle palucha u stopy, co nareszcie utrudnia poruszanie się. Jakie znajdują się przyczyny wrastania paznokci? Jak zapobiec wrastaniu paznokci? Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

Wrastające paznokcie zazwyczaj okazują się wyłącznie powodem dyskomfortu. Istotą dolegliwości okazuje się wrastanie bocznej krawędzi płytki paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Przeważnie wrastają paznokcie u stóp - zazwyczaj u dużego palca. Paznokieć palucha okazuje się ponieważ najtwardszy ze wszystkich a także najmocniej wbija się w naskórek. Jeżeli w porę rozpoczniemy zapobiec dalszemu wrastaniu płytki paznokcia, możemy wyeliminować problem zazwyczaj bolesnej chirurgicznej korekcji. W związku z tym zaleca się przyswoić, jak zapobiec wrastaniu paznokci.

Wrastające paznokcie – przyczyny

Nieprawidłowo obcięte paznokcie, a więc zazwyczaj „na okrągło” lub nazbyt krótko - nazbyt niedaleko cery, znajdują się najczęstszą, ale nie jedyną, powodem wrastania paznokci. Innymi przyczynami pozwalają okazać się także:

  • Skaleczenie wału paznokciowego (przykładowo przy wycinaniu tzw. skórek);
  • Usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami przy użyciu czubka nożyczek;
  • Zakładanie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, nazbyt ciasnych lub nazbyt luźnych;
  • Przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia a także inne uszkodzenia płytki paznokcia;
  • Robienie treningów ruchowych determinujących nadprogramowy nacisk na stopę;
  • Nawracająca grzybica;
  • Nadwaga;
  • Wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (a wtedy paznokieć sam z siebie rośnie w dół).

Wrastające paznokcie – kuracja

  • Wycięcie chirurgiczne - wycina się brzeg płytki paznokcia wraz z jego łożyskiem (a nie cały paznokieć, jak się często uważa). W ten sposób paznokieć nie odrasta już w sposób dysfunkcyjny - jego brzeg odzyskuje odpowiedni kształt.
  • Klamry na wrastające paznokcie - przytwierdza się je do płytki paznokcia, by zamieniły kierunek wzrostu płytki paznokcia.

Wrastające paznokcie - profilaktyka. Jak zapobiec wrastaniu paznokci?

Na wstępie trzeba w poprawny sposób obcinać paznokcie. Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały? Na wstępie nie powinno się zaokrąglać brzegów. Paznokcie obcina się w linii prostej, zgodnie z ich sprawdzonym kształtem ("na kwadratowo"). Na koniec zabiegu brzeg paznokcia swobodnie okazuje się spiłować przy użyciu pilniczka. Jeżeli paznokcie u stóp okazują się twarde a także trudno je obciąć, bezpośrednio przed zabiegiem będzie wystarczające na trochę mniej niż kwadrans zamoczyć stopy w misce w letnią wodą.

Jeżeli tego rodzaju zabieg nie służy, można nabyć w aptece płyn przeciwdziałający wrastaniu paznokci, który zmiękcza twarde oraz redukuje dyskomfort związany z wrastaniem płytki paznokcia w skórę.

Aby usunąć spod płytki paznokcia kurz a także brud, swobodnie użyj wacika zwilżonego spirytusem. Nie trzeba obcinać paznokci nazbyt niedaleko cery, bo zbyt łatwo o podrażnienie, a co się z tym wiąże - o infekcję. Nie powinno się także wyrywać niechcianych fragmentów paznokcia, bo w taki sposób dochodzi do urazu.v


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie