Majeranek - właściwości wszechstronnego zioła

Majeranek - właściwości wszechstronnego zioła

Redakcja

2016-09-17

brak komentarzy

Wyglądem przywołuje oregano, mimo wszystko w smaku nie ma sobie równych. Majeranek, czyli lebiodka, określany także majerankiem ogrodowym lub majoranem, wywodzi się z Azji Mniejszej. Dawniej uważano, że roślina ta broni bezpośrednio przed skorpionami, a także redukuje ból oraz pobudza gojenie się ran po ich ukąszeniach. Teraz majeranek używany jest w diecie jako przyprawa z uwagi na specyficzny smak i aromat, ale wykorzystuje się go więc w medycynie tradycyjnej. 

Moc witamin oraz składników

Majeranek posiada ogrom cech drogocennych głównie z uwagi na obecność olejku eterycznego, w skład jakiego wchodzi rutyna. Roślina posiada także witaminy A oraz C, K, wapń, potas i żelazo. Jest także obfita w przeciwutleniacze. Da się ją bez trudu nabyć w dowolnym supermarkecie – występuje w formie proszku, świeżych lub suszonych liści, a także jako olejek. 

Na metabolizm oraz katar

Do najbardziej popularnych cech majeranku przynależą te wspomagające układ trawienny. Roślina rozbudza wytwarzanie soków żołądkowych, niweluje skurcze jelit. To przyprawa powiększająca apetyt, a więc łagodząca mdłości, niestrawności czy rozwolnienie. Pomaga uwolnić się od zatruć pokarmowych i czkawki. Z tych powodów specjaliści od diety radzą podawać majeranek do ciężkich pokarmów. Wywar z majeranku niweluje męczące skutki grypy oraz przeziębienia takie jak np. kaszel czy bóle zatok. Zatkany nos przeczyszczą inhalacje z odrobiną owej rośliny. Majeranek świetnie rozgrzewa ciało, posiada także właściwości przeciwzapalne. Podobno ten wywodzący się z Polski jest w szczególności aromatyczny – w trakcie zakupów opłaca się zwrócić uwagę na jego źródło. 

Niweluje ból

Majeranek słynie także ze swoich cechy relaksacyjnych. Jest rekomendowany ludziom mającym kłopoty z zaśnięciem. Napary z są używane w sztuce lekarskiej naturalnej do uśmierzania bólów menstruacyjnych, a także tych powiązanych ze stanami zapalnymi zębów lub tkanki mięśniowej. Niweluje migreny oraz stabilizuje cykl menstruacyjny. 

Eliminuje opuchlizny

Majeranek może być także wykorzystywany przez osoby mające kłopoty z nadmiernymi obrzękami, wywołanym zastojem wody wewnątrz organizmu, bo ma właściwości moczopędne. Jest używany także do użytku zewnętrznego – w formie maści lub olejku w razie całościowego osłabienia organizmu, jak również bólów reumatycznych i długotrwałego stanu zapalnego zatok nosowych.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieSuplementy diety