Węglowodany złożone - kiedy eliminować je z diety?

Węglowodany złożone - kiedy eliminować je z diety?

Redakcja

2016-08-17

brak komentarzy

Sacharydy znajdują się w wielu popularnych dietach, zaś w następnych są wykluczane. Gdzie występują te substancje? Jakie źródła węglowodanów są najlepsze dla naszego organizmu i dlaczego dokładnie te? Już śpieszymy z wyjaśnieniem!

Co to są węglowodany?

Sacharydy to związki, które można pogrupować na dwie kategorie - proste i złożone. Kluczowymi składnikami sacharydów określa się węgiel, tlen i wodór. Czy każde cząstki sacharydów są takie same? Na pewno nie! Najlepszym przykładem cukrów prostych jest fruktoza, czyli cukier zawarty w owocach bądź biały cukier, który sypiemy do codziennej herbaty. Z kolei złożone węglowodany składają się z nawet trzech cząstek cukru. Udokumentowano, że ten drugi rodzaj jest bez wątpienia korzystniejszy dla zdrowia. Pomimo podobieństwa w trawieniu sacharydów rozbieżność jest jednak znaczna. Węglowodany złożone są zdecydowanie dłużej metabolizowane i wolniej wchłaniane, co przynosi więcej korzyści dla naszego zdrowia.

Węglowodany w diecie

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się jadłospisy niskowęglowodanowe - dieta Atkinsa, South Beach czy dieta Dukana. Niestety dzięki nim tworzy się niewłaściwe przeświadczenie, że węglowodany są niezdrowe i wpływają na powiększenie tkanki tłuszczowej. Sacharydy same z siebie nie są negatywne. Kłopotliwe są wyłącznie związki proste, które owszem nie przybliżają do szczupłej sylwetki.

Gdzie znajdują się złożone węglowodany?

Zdrowe dla ciała i organizmu złożone węglowodany znajdują się w brązowym ryżu, kaszach, owsianych płatkach, otrębach, makaronach z pełnego ziarna, warzywach bogatych w skrobię (najlepszym przykładem jest kukurydza) a także w strączkowych warzywach. Potężnym źródłem cukrowców jest również pieczywo pełnoziarniste, lecz tutaj musimy uważać na produkty zabarwione karmelem bądź wzbogacone szkodliwymi substancjami barwiącymi - alarmują dietetycy z portalu Lepszy Trener. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowie